2007 Final Awards

This is the Final Awards from the 2007 Tunnock's Tour of Mull. If you would like a copy for prining out, please click on the link below to download the file:
Download Complete Results Booklet by clicking here Final Awards for Printing

Get Adobe Reader by clicking HERE This file is an Adobe Acrobat (.pdf) file. If you can't open the file, you may need to download and install the free of charge Adobe Acrobat Reader. This can be obtained from Adobe by clicking HERE.

2007 Tunnock's Tour of Mull Final Awards

Award No. Driver/Co-Driver Car Class Total Time Posn Difference
First 1 Neil MacKinnon/Daniel Barritt Subaru Impreza WRC D 02:26:50 1  
Second 4 John Cope/Robert Fagg Subaru Impreza WRC D 02:29:11 2 00:02:21
Third 6 James MacGillivray/Ian Fraser Ford Escort Mk2 D 02:31:29 3 00:04:39
Fourth 16 Daniel Harper/Chris Campbell BMW Mini Cooper S D 02:31:56 4 00:05:06
Fifth 19 Tristan Pye/Kirsty Riddick Subaru Impreza N11 D 02:33:07 5 00:06:17
First in Class A 103 Ewen MacGillivray/Andrew Falconer Vauxhall Nova Mk2 A 02:46:23 29 00:19:33
Second in Class A 99 Mark Constantine/Andrew Constantine Vauxhall Corsa A 02:52:37 42 00:25:47
Third in Class A 104 Jim Brindle/Paul Whittaker Rover Mini A 02:55:02 48 00:28:12
First in Class B 88 Kris Hall/Ella Flynn Peugeot 205 GTi B 02:40:29 14 00:13:39
Second in Class B 25 Ian Chadwick/PJ O'Dowd Peugeot 106 0 B 02:42:11 19 00:15:21
Third in Class B 26 George Mcdonald/Ian Nicoll Opel Corsa S1600 B 02:42:52 22 00:16:02
First in Class C 35 Tugs Sherrington/Sam Bould Ford Escort Mk2 C 02:40:18 13 00:13:28
Second in Class C 54 Chris (Curly) Haigh/Sally Peacock Ford Escort Mk1 C 02:40:49 15 00:13:59
Third in Class C 45 Steve Davies/Lesley Hastie Ford Escort Mk3 C 02:42:05 18 00:15:15
First in Class D 17 William Bonniwell/Kevin Rae Subaru Impreza Grp A D 02:35:26 6 00:08:36
Second in Class D 24 John Cressey/Stan Quirk BMW Mini Cooper S D 02:35:40 7 00:08:50
Third in Class D 12 David Miller/Andrew Bailey Subaru Impreza D 02:38:01 8 00:11:11
First Group N 28 Stuart McQueen/Neil Shanks Mitsubishi Lancer Evo 9 DE 02:40:59 16 00:14:09
Last Finisher 159 Grant Carbry/Susan Fotheringham VW Golf Mk2 C 03:22:05 77 00:55:15
Best Scottish 63 John Rintoul/Jim Rintoul Mitsubishi Lancer Evo 6 D 02:39:21 9 00:12:31
Best Mull 45 Steve Davies/Lesley Hastie Ford Escort Mk3 C 02:42:05 18 00:15:15
Best Welsh 49 Robert Davies/Mike Goodman Ford Fiesta ST Trophy CE 02:51:23 40 00:24:33
Best Lancashire 70 Ian Dawes/Gary Dawes BMW Mini Cooper S D 02:53:19 44 00:26:29
Best Clitheroe 86 David Calvert/Dave Fotheringham Ford Escort Mk2 C 02:55:10 49 00:28:20
Best Yorkshire 40 Tim Stell/Mike Yates Subaru Impreza D 02:39:46 10 00:12:56
Best Newcomer 66 Ian Forgan/Kathryn Forgan Ford Escort RS2000 C 02:56:03 51 00:29:13
Best Scottish Newcomer 65 Alistar Ross/Stewart Hurst Ford Escort Mk2 C 02:56:04 52 00:29:14
Best Mull Newcomer 151 James Fairbairns/Lewis Drysdale Peugeot 205 GTi B 02:54:36 47 00:27:46
Best Mixed Crew 54 Chris (Curly) Haigh/Sally Peacock Ford Escort Mk1 C 02:40:49 15 00:13:59
Best RAFMSA Crew              
Best Presented Car 136 David Holland/Neil Gater Ford Escort RS Mk2 C 03:04:16 66 00:37:26
Best Entertainer 88 Kris Hall/Ella Flynn Peugeot 205 GTi B 02:40:29 14 00:13:39
Shell Worthy Award 153 Rob Eastwood/Martyn Taylor Morris Mini Cooper S A 03:01:17 58 00:34:27
Service Crew 109 Jim McDowall/Colin Johnstone Talbot Lotus Sunbeam D      
Spirit of the Rally   Kim Baker & Chris Baker of Dervaig          
Services to the Rally   Roger Whittaker, Chief Scruitineer          
Saturday Afternoon Trophy 34 Chris Tooze/Jo Tooze Mitsubishi Lancer Evo 9 DE 00:23:44    
Saturday Night Trophy 62 Lewis Gallagher/Bill Roberston Peugeot 205 GTi C 00:34:00    
Team Award   Mull Building Supplies Cars: 1, 6, 48   07:46:41    

Leave a Reply