2003 Awards

Awards from the 2003 Tour of Mull

Award No. Driver/Co-Driver Car Class Total Time Posn Difference
First 3 Callum Duffy/Del Duffy Escort Mk2 2000 C 01:41:31 1
Second 2 Neil Mackinnon/Mike Stayte Subaru WRC99 D 01:42:37 2 00:01:06
Third 5 John Price/Caroline Price Metro 6R4 D 01:47:47 3 00:06:16
Fourth 10 Paul Kirtley/Jon Geldart Impreza Sti DE 01:50:29 4 00:08:58
Fifth 29 Dave Miller/Andrew Bailey Subaru Impreza D 01:50:43 5 00:09:12
First in Class A 97 Jim Brindle/Jon Bould Mini 1293 A 02:01:22 40 00:19:51
Second in Class A 149 Haydn Williams/Anne Watson Mini 1380 A 02:06:03 54 00:24:32
Third in Class A 83 Paul Blackburn/Alexis Harper Corsa 1400 A 02:06:38 55 00:25:07
First in Class B 26 Doug Weir/Duncan Brown Nova GSi 1600 B 01:50:46 6 00:09:15
Second in Class B 60 Mike Storrar/Weazel Currie Anglia 1600 B 01:55:45 22 00:14:14
Third in Class B 38 Angus Mathieson/Marion Mathieson Nova 1600 B 01:56:58 24 00:15:27
First in Class C 14 John Cressey/Ian Grindrod Astra 2000 C 01:50:57 8 00:09:26
Second in Class C 9 James MacGillivray/Ewen MacGillivray Escort Mk2 2000 C 01:51:07 10 00:09:36
Third in Class C 34 Curly Haigh/Grum Willcock Escort Mk1 2000 C 01:55:08 19 00:13:37
First in Class D 8 Tony Bardy/Reg Smith Sunny GTi-R D 01:50:55 7 00:09:24
Second in Class D 28 Mark Jasper/Alan Snell Metro 6R4 D 01:51:02 9 00:09:31
Third in Class D 35 Pat Johnson/Graham Harper Impreza WRX D 01:51:24 11 00:09:53
First Group N 25 Brian Cameron/Alistair Douglas Mitsubishi Evo 6 DE 01:52:30 12 00:10:59
Last Finisher 144 Chris Pedley Jnr/Chris Pedley Snr Metro GTi 1400 A 02:38:18 84 00:56:47
Best Scottish 9 James MacGillivray/Ewen MacGillivray Escort Mk2 2000 C 01:51:07 10 00:09:36
Best Mull 80 Cameron Maclean/Alastair Fraser Escort Mk2 2100 D 01:55:18 20 00:13:47
Best Welsh              
Best Lancashire 72 Chris Woodcock/Heidi Winstanley Mitsubishi Evo 5 DE 01:59:58 32 00:18:27
Best Clitheroe 86 Ian Dawes/Gary Dawes Astra 2000 CE 02:03:42 47 00:22:11
Best Yorkshire 35 Pat Johnson/Graham Harper Impreza WRX D 01:51:24 11 00:09:53
Best Newcomer 54 John Cowe/Gavin Robertson Escort Mk2 2400 D 01:54:33 18 00:13:02
Best Scottish Newcomer 57 Mark Wheeler/Russ Wheeler Escort Mk2 2000 C 01:57:48 26 00:16:17
Best Mull Newcomer              
Best Mixed Crew 60 Mike Storrar/Weazel Currie Anglia 1600 B 01:55:45 22 00:14:14
Best RAFMSA Crew 58 Dave Harris/Rick Hands Escort Mk1 2000 C 01:57:55 27 00:16:24
Most Pristine Car 96 Jim McDowall/Eric McClurg Avenger 2200 D 02:04:18 50 00:22:47
Best Entertainer 115 John Cockburn/George Bream Tomcat 88 D 02:03:58 48 00:22:27
Shell Worthy Award 51 Simon Proud/Pete Smith Escort Mk2 2000 C 00:53:59 98  
Service Crew 26 Doug Weir/Duncan Brown Nova GSi 1600 B    
  153 Linda Brown/Graham Shee Nova 1400 A    
Spirit of the Rally   Mark Goossens        
Services to the Rally   Jack Neal        
Saturday Afternoon Trophy 4 Dougi Hall/Steve Egglestone Mitsubishi Evo 6 D 00:23:22  
Saturday Night Trophy 43 John Woodward/Martin Pettit Esc Mk4 2000 rwd C 00:58:50  
Team Award   Scooby Scooby Mk2 9, 2, 59   05:34:46  

Leave a Reply