2002 Awards

Awards from the 2002 Tour of Mull

Award No. Driver/Co-Driver Car Class Total Time Posn Difference
First 12 Daniel Harper/Chris Campbell Mitsubishi Evo 6 D 02:28:13 1  
Second 1 Neil Mackinnon/Mike Stayte Subaru WRC99 D 02:28:39 2 00:00:26
Third 2 Callum Duffy/Del Duffy Escort Mk2 2500 D 02:33:43 3 00:05:30
Fourth 5 John Cope/Tony Cope Escort Cosworth D 02:35:51 4 00:07:38
Fifth 19 John Swinscoe/Allan Whittaker Escort Mk2 2000 C 02:39:02 5 00:10:49
First in Class A 66 Ian Chadwick/Graham Shiel VW Polo 1400 A 02:51:44 20 00:23:31
Second in Class A 122 Duncan Cameron/Tom Hynd 205 Rallye 1300 A 02:59:59 37 00:31:46
Third in Class A 97 Jim Brindle/Jon Bould Mini 1293 A 03:00:23 38 00:32:10
First in Class B 34 Mark Durham/Andy Mort Corsa Kit 1600 B 02:40:54 8 00:12:41
Second in Class B 21 Doug Weir/Duncan Brown Nova GSi 1600 B 02:45:07 14 00:16:54
Third in Class B 83 Mike Storrar/Weazel Currie Anglia 1600 B 02:50:28 19 00:22:15
First in Class C 68 Derek Carless/Dave Stocking 205 GTi 1900 C 02:48:46 17 00:20:33
Second in Class C 32 Curley Haigh/Grum Wilcock Escort Mk1 2000 C 02:52:53 22 00:24:40
Third in Class C 49 Geoff Wright/Tony Walker Almera 2000 C 02:53:17 23 00:25:04
First in Class D 30 Ian Colman/Neil Colman Sunny GTi/R D 02:39:04 6 00:10:51
Second in Class D 23 Billy Bird/Plug Pulleyn Sierra 4x4T D 02:39:29 7 00:11:16
Third in Class D 28 Dave Miller/Andrew Bailey Subaru Impreza D 02:42:43 10 00:14:30
First Group N 37 John Baird/Stan Quirk Mitsubishi Evo 5 DE 02:41:57 9 00:13:44
Last Finisher 137 Rod Brereton/Les Eltringham Clio 16v 1800 C 03:36:59 89 01:08:46
Best Scottish 39 Giles Brooksbank/Peter Nowell Subaru Impreza D 02:49:44 18 00:21:31
Best Mull 4 Eddie Jnr O'Donnell/Eddie Snr O'Donnell Escort Mk2 2100 D 02:56:58 29 00:28:45
Best Welsh 44 Sandy Smith/Kristine Smets 205 GTi 1900 C 03:01:29 40 00:33:16
Best Lancashire 116 Ian Dawes/Gary Dawes Astra Sport 2000 C 02:56:42 27 00:28:29
Best Clitheroe 62 Chris Woodcock/Heidi Winstanley Astra 2000 C 02:57:03 30 00:28:50
Best Yorkshire 23 Billy Bird/Plug Pulleyn Sierra 4x4T D 02:39:29 7 00:11:16
Best Newcomer 122 Duncan Cameron/Tom Hynd 205 Rallye 1300 A 02:59:59 37 00:31:46
Best Scottish Newcomer 153 Carol MacCrone/Oakey MacCrone Corsa 1600 B 03:18:09 76 00:49:56
Best Mull Newcomer 115 Lewis Gallagher/Norman MacPhail 205 GTi 1900 C 03:03:46 48 00:35:33
Best Mixed Crew 83 Mike Storrar/Weazel Currie Anglia 1600 B 02:50:28 19 00:22:15
Best RAFMSA Crew 150 Andy Smith/Simon MIlls 205 GTi 1900 C 03:20:53 81 00:52:40
Most Pristine Car 99 Paul Daniel/Simon Brockless Escort Mk2 2000 C 03:05:11 51 00:36:58
Best Entertainer 4 Eddie Jnr O'Donnell/Eddie Snr O'Donnell Escort Mk2 2100 D 02:56:58 29 00:28:45
Shell Worthy Award 111 Ian Barclay/Pete Trace Mitsubishi Evo 6 D 02:52:49 21 00:24:36
Service Crew 95 Nick Bailey/Andy Bebington Escort Mk1 2000 C      
Spirit of the Rally   Graham & Lorna Marshall, Jeoff Chambers          
Services to the Rally   John Fife          
Saturday Afternoon Trophy 3 Dougi Hall/Gareth Williams Mitsubishi Evo 6 D 01:00:32    
Saturday Night Trophy 11 James MacGillivray/Brian Kennedy Subaru Impreza D 00:54:15    

Leave a Reply