2001 Awards

Awards from the 2001 Philips Tour of Mull

Award No. Driver/Co-Driver Car Class Total Time Posn Difference
First 2 Neil MacKinnon/Mike Stayte Impreza 2000 D 02:20:54 1
Second 8 John Cope/Tony Cope Escort Cosworth D 02:29:59 2 00:09:05
Third 7 John Cressey/Ian Grindrod Astra 2000 C 02:31:07 3 00:10:13
Fourth 27 Robert Davies/Neil Fraser Lancer EVO V D 02:31:34 4 00:10:40
Fifth 18 John Swinscoe/Paula Swinscoe Escort MK2 1998 C 02:32:37 5 00:11:43
First in Class A 38 Chris Tooze/Jo Tooze 106 XSi 1360 A 02:42:59 21 00:22:05
Second in Class A 87 James Wright/Alastair Bolton Nova 1388 A 02:46:32 30 00:25:38
Third in Class A 73 Terry Rooke/Carl Sorensen Suzuki Swift A 02:47:03 33 00:26:09
First in Class B 26 Doug Weir/Duncan Brown Nova 1598 B 02:34:25 7 00:13:31
Second in Class B 29 Angus Mathieson/Marion Mathieson Nova 1600 B 02:38:53 13 00:17:59
Third in Class B 51 Mark Durham/Andy Mort Corsa Kit 1600 B 02:39:57 15 00:19:03
First in Class C 52 Keith Hall/Helen Hall Escort Mk2 1998 C 02:41:38 16 00:20:44
Second in Class C 42 Sandy Smith/Kristine Smets 205 GTi 1900 C 02:42:15 18 00:21:21
Third in Class C 44 Allan Cameron/Ian Fraser Escort Mk2 1950 C 02:42:55 20 00:22:01
First in Class D 20 Tony Bardy/Reg Smith Sunny GTi-R D 02:33:42 6 00:12:48
Second in Class D 13 Roger Binyon/Nick Bray Lancer EVO VI D 02:35:00 8 00:14:06
Third in Class D 23 Bob Cowe/John Baird Lancer EVO V D 02:35:45 9 00:14:51
First Group N 9 Stuart McQueen/Alistair Green Lancer EVO V D 02:36:34 10 00:15:40
Last Finisher 86 Michael Plant/Dean Plant Rover 100 GTi A 03:31:16 83 01:10:22
Best Scottish 23 Bob Cowe/John Baird Lancer EVO V D 02:35:45 9 00:14:51
Best Mull 29 Angus Mathieson/Marion Mathieson Nova 1600 B 02:38:53 13 00:17:59
Best Welsh 42 Sandy Smith/Kristine Smets 205 GTi 1900 C 02:42:15 18 00:21:21
Best Lancashire 51 Mark Durham/Andy Mort Corsa Kit 1600 B 02:39:57 15 00:19:03
Best Clitheroe 78 Craig Bracewell/Chris Campbell Astra 1998 C 02:43:23 23 00:22:29
Best Yorkshire 59 Pat Johnson/Graham Harper Impreza 2000 D 02:36:39 11 00:15:45
Best Newcomer 22 John Morrison/Ally Mackay Lancer EVO IV D 02:42:39 19 00:21:45
Best Scottish Newcomer 92 Alistair Wilson/Kenneth Wilson Escort MK2 C 02:48:05 37 00:27:11
Best Mull Newcomer 135 Iain Ogg MacKenzie/Weazel' Currie Escort Mk3 1998 C 03:07:16 66 00:46:22
Best Mixed Crew 82 Peter Monkhouse/Deborah Monkhouse Escort RS2000 C 02:44:46 27 00:23:52
Best RAFMSA Crew 69 Dave Harris/Rick Hands Escort Mk1 1998 C 02:44:26 26 00:23:32
Most Pristine Car 129 Neil Morgan/Mark Skellern Escort 1996 C 02:59:45 55 00:38:51
Best Entertainer 11 Willie Bonniwell/Allan MacDougall Escort Mk2 1998 C      
Shell Worthy Award 5 Daniel Harper/Daniel Barritt Astra Sport C 02:44:23 25 00:23:29
Service Crew 58 Craig Dykes/Plug Pulleyn Escort Mk2 2500 D    
Spirit of the Rally   Eddie O'Donnell Snr          
Services to the Rally   John McKay / McKays Garage        
Saturday Afternoon Trophy 11 Willie Bonniwell/Allan MacDougall Escort Mk2 1998 C 00:58:12  
Saturday Night Trophy 4 Eddie O'Donnell Jnr/Eddie O'Donnell Snr Escort RS2100 D 00:54:00  

Leave a Reply