2000 Awards

Awards from the 2000 Philips Tour of Mull

Award No. Driver/Co-Driver Car Class Total Time Posn Difference
First 1 Callum Duffy/Hugh Duffy Evo VI D 02:34:29 1
Second 2 Neil MacKinnon/Mike Stayte Impreza D 02:34:57 2 00:00:28
Third 7 Andy Knight/Graeme Noble RS2000 F2 Kit C 02:41:18 3 00:06:49
Fourth 10 Daniel Harper/Daniel Barritt Astra Sport C 02:42:59 4 00:08:30
Fifth 11 John Cressey/Ian Grindrod Astra HRS C 02:44:36 5 00:10:07
First in Class A 48 Chris Tooze/Jo Tooze 106 XSi 1360 A 02:53:19 12 00:18:50
Second in Class A 102 Paul Blackburn/Alexis Harper Nova 1400 A 03:00:33 27 00:26:04
Third in Class A 105 Dougie McPhee/Gordon MacNiven Nova 1300 A 03:05:13 34 00:30:44
First in Class B 4 James MacGillivray/Brian Kennedy Corsa 1600 B 02:51:29 9 00:17:00
Second in Class B 74 Mike Storrar/Gordon MacFadyen Anglia 1600 B 02:58:29 18 00:24:00
Third in Class B 88 Ian Chadwick/Stephen Robson 106 GTi 1600 B 02:59:32 24 00:25:03
First in Class C 37 John Swinscoe/Paula Swinscoe Escort II 1998 C 02:48:34 6 00:14:05
Second in Class C 15 Steve Davies/Lesley Hastie Escort III 2000 C 02:53:03 11 00:18:34
Third in Class C 50 Bob Cowe/John Baird Escort V 1997 C 02:55:10 13 00:20:41
First in Class D 29 Stuart McQueen/Alistair Green Evo V DE 02:49:21 7 00:14:52
Second in Class D 30 Roger Binyon/Nick Bray Evo VI DE 02:50:05 8 00:15:36
Third in Class D 17 Mark Jasper/Alan Snell Escort Cosworth D 02:52:05 10 00:17:36
First Group N 67 Brian Cameron/Jon Southall Astra 2000 CE 02:58:03 17 00:23:34
Last Finisher 86 Maurice Leach/Eddie Myatt Escort II 1998 C 03:57:35 77 01:23:06
Best Scottish 29 Stuart McQueen/Alistair Green Evo V DE 02:49:21 7 00:14:52
Best Mull 4 James MacGillivray/Brian Kennedy Corsa 1600 B 02:51:29 9 00:17:00
Best Welsh 36 Robert Davies/Neil Frazer 106 GTi 1600 B 03:05:13 35 00:30:44
Best Lancashire 37 John Swinscoe/Paula Swinscoe Escort II 1998 C 02:48:34 6 00:14:05
Best Clitheroe 10 Daniel Harper/Daniel Barritt Astra Sport C 02:42:59 4 00:08:30
Best Yorkshire 25 Curley Haigh/Graham Willcock Escort I 1998 C 02:58:44 20 00:24:15
Best Newcomer 59 Gerry Kilmurray/Tom Smith Astra 1998 C 03:04:33 33 00:30:04
Best Mixed Crew 37 John Swinscoe/Paula Swinscoe Escort II 1998 C 02:48:34 6 00:14:05
Best RAFMSA Crew 87 Dave Harris/Rick Hands Escort I 2000 C 03:00:41 28 00:26:12
Most Pristine Car 47 Dave Thwaites/Dave Robson Escort II 1998 C    
Best Entertainer 5 Callum Guy/Neil Dashfield Astra GSi 1998 C    
Shell Worthy Award 135 Donna Ingram/Louise Thomas Mini 1293 A 03:15:25 57 00:40:56
Saturday Afternoon Trophy 100 Andy Jenkinson/Carl Swinnerton Nova GTE 1600 B 00:57:33  
Saturday Night Trophy 6 Eddie O'Donnell/Billy McClymont Escort II 2001 D 00:55:54  

Leave a Reply