1998 Awards

Awards from the 1998 Philips Tour of Mull

Award No. Driver/Co-Driver Car Class Total Time Posn Difference
First 2 Calum Duffy/Hugh Duffy Esc Mk2 1998 B11 02:37:46 1  
Second 3 Chris Griffiths/Aled Davies Subaru Impreza A8 02:40:18 2 00:02:32
Third 4 John Price/Caroline Broad Metro 6R4 B12 02:41:49 3 00:04:03
Fourth 5 Eddie O'Donnell Jnr/Eddie O'Donnell Snr Esc Mk2 2100 B12 02:44:04 4 00:06:18
Fith 9 John Cressey/Ian Grindrod Manta 2100 B12 02:45:39 5 00:07:53
First up to 1300cc 48 Duggie Ingram/Adam Greenaway Mini 1293 B9 03:01:32 22 00:23:46
First in Class B9 86 Paul Darlington/Bob Wilkinson Micra 1275 B9 03:07:37 30 00:29:51
First up to 1600cc 45 Mark Wagstaff/Colin MacKellar Sunbeam 1598 B10 02:55:01 11 00:17:15
First in Class A6 41 Howard Moore/Dave Lewis Civic VTi A6 03:01:22 20 00:23:36
First in Class B10 63 Angus Mathieson/Marion Mathieson Nova 1600 B10 02:59:58 18 00:22:12
First up to 2000cc 11 Billy Bird/Plug Pulleyn Astra rwd B11 02:47:06 6 00:09:20
First in Class N3 25 Daniel Harper/Les Reger Astra GSi N3 02:51:31 7 00:13:45
First in Class A7 73 Sandy Smith/Phil Jones 205 GTi A7 02:57:57 14 00:20:11
First in Class B11 14 Dave Miller/Andrew Bailey Esc Mk2 1998 B11 02:52:02 8 00:14:16
First in Class N4 68 Peter Gilkes/Dave Bottoms Sierra 4x4T N4 03:15:25 49 00:37:39
First in Class A8 17 Rob Barry/Allan Whittaker Mitsubishi Evo A8 02:55:16 12 00:17:30
First in Class B12 37 Brian Otridge/Chris Aslett Sapphire 4x4T B12 03:01:50 23 00:24:04
Last Finisher 154 Norman MacPhail/Rona MacPhail Sunbeam 1600 B10 03:52:46 82 01:15:00
Best Scottish 63 Angus Mathieson/Marion Mathieson Nova 1600 B10 02:59:58 18 00:22:12
Best Mull 76 Allan Cameron/Ian Fraser Esc Mk2 1998 B11 03:09:31 38 00:31:45
Best Welsh 73 Sandy Smith/Phil Jones 205 GTi A7 02:57:57 14 00:20:11
Best Lancashire 25 Daniel Harper/Les Reger Astra GSi N3 02:51:31 7 00:13:45
Best Clitheroe 75 Dave Calvert/Daniel Barritt Esc Mk2 1998 B11 03:03:49 24 00:26:03
Best Yorkshire 11 Billy Bird/Plug Pulleyn Astra rwd B11 02:47:06 6 00:09:20
Best Newcomer 80 David Duncan/Louise Evans Ibiza 1984 N3 03:08:42 33 00:30:56
Best Scottish Newcomer 60 John Pearson/Ken Hutcheson Corsa 1600 B10 03:09:47 39 00:32:01
Best Mull Newcomer 155 Martin Maclean/Billy McClymont Sunbeam 1600 B10 03:12:59 44 00:35:13
Best Mixed Crew 47 Ian Colman/Alison Colman Sunny GTi-R A8 02:55:54 13 00:18:08
Best RAFMSA Crew 37 Brian Otridge/Chris Aslett Sapphire 4x4T B12 03:01:50 23 00:24:04
Best Presented Car 76 Allan Cameron/Ian Fraser Esc Mk2 1998 B11 03:09:31 38 00:31:45
Saturday Afternoon Trophy 50 Steve Smith/Alistair Douglas Subaru Impreza A8 00:43:33    
Saturday Night Trophy 30 Jim Fergusson/Stan Quirk 205 rwd 1300 B9 01:00:26    

Leave a Reply