1996 Awards

Awards from the 1996 Philips Tour of Mull

Award No. Driver/Co-Driver Car Class Total Time Posn Difference
First 1 Neil MacKinnon/Mike Stayte Subaru Legacy A8 02:40:32 1  
Second 6 Chris Griffiths/Stephen Griffiths Subaru Legacy A8 02:41:28 2 00:00:56
Third 2 John Price/Mike Bowen Metro 6R4 B12 02:46:00 3 00:05:28
Fourth 12 Eddie Jnr O'Donnell/Eddie Snr O'Donnell Esc Mk2 2100 B12 02:47:46 4 00:07:14
Fith 11 Billy Bird/Plug Pulleyn Astra 2000 rwd B11 02:55:05 5 00:14:33
First up to 1300cc 28 Daniel Harper/Les Reger Mini 1298 B9 02:58:29 10 00:17:57
First in Class N1 101 Kevin Haselden/Bill Cook Peugeot 106 N1 03:30:33 75 00:50:01
First in Class A5 56 Chris Paton/Dave Cabena Nova 1300 A5 03:07:29 29 00:26:57
First in Class B9 59 Douggie Ingram/Dan Mawhinney Mini 1295 B9 03:06:37 22 00:26:05
First up to 1600cc 16 James MacGillivray/Brian Kennedy Corsa GSi B10 02:56:45 8 00:16:13
First in Class N2 86 Howard Moore/Dave Lewis Civic VTi N2 03:05:59 21 00:25:27
First in Class A6 69 Roy Jarvis/Colin Kennedy Corsa GSi A6 03:01:55 18 00:21:23
First in Class B10 43 Ian Donaldson/Graeme Taylor Sunbeam 1600 B10 03:01:40 17 00:21:08
First up to 2000cc 18 Steve Davies/Simon Proud Esc Mk3 2.0 B11 02:56:43 7 00:16:11
First in Class N3 33 Robert Davies/Andrew Powell Astra GSi N3 03:01:33 16 00:21:01
First in Class A7 52 Tim Stell/John Bennett Astra GTE A7 02:59:38 11 00:19:06
First in Class B11 66 Gareth Jones/Lee Ellis Esc Mk2 1994 B11 02:58:19 9 00:17:47
First over 2000cc 10 Gordon Boyd/Stella Boyles Escort Cosworth B12 02:56:03 6 00:15:31
First in Class N4 37 Mark Jasper/Guy Foster Sapphire4x4 Cos N4 03:00:17 13 00:19:45
First in Class A8   Not Awarded          
First in Class B12 30 Mark Hudson/Cath Woodman Esc Mk2 2000 B12 02:59:58 12 00:19:26
Best Scottish 10 Gordon Boyd/Stella Boyles Escort Cosworth B12 02:56:03 6 00:15:31
Best Mull 18 Steve Davies/Simon Proud Esc Mk3 2.0 B11 02:56:43 7 00:16:11
Best Welsh 66 Gareth Jones/Lee Ellis Esc Mk2 1994 B11 02:58:19 9 00:17:47
Best Lancashire 28 Daniel Harper/Les Reger Mini 1298 B9 02:58:29 10 00:17:57
Best Clitheroe 54 Dave Calvert/Tony Wagstaff Esc Mk2 1999 B11 03:09:20 31 00:28:48
Best Yorkshire 52 Tim Stell/John Bennett Astra GTE A7 02:59:38 11 00:19:06
Best Kirkby Lonsdale 79 Dave Thwaites/Miles Whitelock Corsa 1998 B11 03:07:02 27 00:26:30
Best Newcomer 57 Billy McLelland/Graham Thomson Escort 2001 B12 03:07:01 26 00:26:29
Best Scottish Newcomer 62 Monty Pearson/Dave Robson Nova GTE A6 03:08:30 30 00:27:58
Best Mull Newcomer 147 Alan Noble/David Crisp Sunbeam 1600 B10 03:20:44 58 00:40:12
Best Mixed Crew 30 Mark Hudson/Cath Woodman Esc Mk2 2000 B12 02:59:58 12 00:19:26
Best RAFMSA Crew 115 Dave Harris/Richard Hands Lotus Cortina N2 03:18:17 47 00:37:45
Saturday Afternoon Trophy 21 Dougi Hall/Gareth Williams Esc Mk2 2400 B12 00:41:50    
Saturday Night Trophy 24 John Woodward/Martin Pettitt Esc Mk4 2.0 rwd B11 00:59:43    

 

Leave a Reply