1995 Awards

Awards from the 1995 Philips Tour of Mull

 

Award No. Driver/Co-Driver Car Class Total Time Difference
First 1 Neil MacKinnon/Mike Stayte Escort Cosworth E 02:57:56
Second 15 Billy Bird/Plug Pulleyn Astra GSi rwd D 02:59:09 00:01:13
Third 16 Michael Shiel/Graham Shiel Astra 1993 C 02:59:29 00:01:33
Fourth 49 Richard Thompson/Reg Smith Sunny GTi-R E 03:02:17 00:04:21
Fith 6 Gordon Boyd/Stella Boyles Escort Cosworth E 03:02:31 00:04:35
First in Class A 114 Jim Fergusson/Stan Quirk 205 GTi rwd A 03:14:33 00:16:37
Second in Class A 60 Jim Smith/Mike Armistead Nova 1297 A 03:16:53 00:18:57
First in Class B 43 Donald Brown/Fred Maclean Sunbeam 1600 B 03:10:52 00:12:56
Second in Class B 33 Doug Weir/Linda Brown Nova GSi B 03:14:57 00:17:01
First in Class C 9 Eddie O’Donnell Jnr/Eddie O’Donnell Snr Escort 2000 C 03:05:18 00:07:22
Second in Class C 87 Stuart McQueen/Alistair Green Astra 1998 C 03:11:05 00:13:09
First in Class D 12 Derek Carless/Pete Forrester Escort DC3 D 03:07:33 00:09:37
Second in Class D 50 Alasdair Ingram/Lindsey Ayres Sunbeam 2.2L D 03:11:49 00:13:53
First in Class E 35 Mark Jasper/Guy Foster Sierra Cosworth E 03:10:58 00:13:02
Second in Class E 57 Dawson Boyle/Guy Wickham Mazda 4WD E 03:13:58 00:16:02
Best Front Wheel Drive 87 Stuart McQueen/Alistair Green Astra 1998 C 03:11:05 00:13:09
Best Scottish 9 Eddie O’Donnell Jnr/Eddie O’Donnell Snr Escort 2000 C 03:05:18 00:07:22
Best Mull 70 Angus Mathieson/Marion Mathieson Nova 1600 B 03:15:21 00:17:25
Best Welsh 138 Gareth Turgoose/Pete Kettle Mini 1298 A 03:31:00 00:33:04
Best Lancashire 57 Dawson Boyle/Guy Wickham Mazda 4WD E 03:13:58 00:16:02
Best Clitheroe 31 Dave Calvert/Tony Wagstaff Escort 1998 C 03:21:14 00:23:18
Best Yorkshire 45 Stewart Hymas/Kevin Wilson 205 GTi C 03:14:47 00:16:51
Best Kirkby Lonsdale 140 Bill Dawes/’Lee’ Thwaites Escort 1300 A 03:53:18 00:55:22
Best Newcomer 35 Mark Jasper/Guy Foster Sierra Cosworth E 03:10:58 00:13:02
Best Scottish Newcomer 27 Jimmy Christie/Jim Howie Manta 16v C 03:13:53 00:15:57
Best Mixed Crew 50 Alasdair Ingram/Lindsey Ayres Sunbeam 2.2L D 03:11:49 00:13:53
SD 34 Championship 94 Kevin Dodd/Simon Moss RS2000 C 03:16:15 00:18:19
Best RAFMSA Crew 102 John Harrison/Will Brown Saab 2000 C 03:30:53 00:32:57
Saturday Afternoon Trophy 17 John Cope/Adrian Gladwin Sierra 2136 D 01:00:51
Saturday Night Trophy 14 John Cressey/Rob Harris Manta 2002 D 01:00:50

Leave a Reply